Як не потрапити в пастку шахраїв при оренді житла

2

В Україні приблизно 1,4 млн осіб знімають житло, підрахували в Мінрегіонрозвитку. В дійсності число набагато більше.

Тільки переселенців з окупованих територій в країні 1,5 млн. Точну кількість орендарів ніхто не може назвати. Одна з причин – 70% угод з оренди житла проводять в тіні.

Поки чиновники думають, як поміняти правила оренди, шахраї щосили користуються ситуацією. Шахраї наживаються на власників квартир, так і на орендарях.

Як зняти житло і не стати жертвою шахраїв, розбиралися у виданні «Сьогодні».

Які помилки роблять орендарі

Хороший ремонт, нові меблі, піша доступність до метро і ціна нижча, ніж у середньому по ринку. Так аферисти закидають вудку на сайтах оголошень. Але варто перевірити фотографії і виявляється, що таку ж квартиру здають в ще парочці міст.

Якщо ціна значно менше середніх по району – це одна з ознак, що розмістив оголошення шахрай, попереджає ріелтор-експерт з нерухомості Ганна Подсадник. Найчастіше, якщо зателефонувати за вказаним номером, нібито власник квартири почне розповідати про більший попит, і щоб стати єдиним кандидатом, попросить перевести на карту передоплату. І на такі схеми ведуться.

Наймачі житла не читають договору і не перевіряють документи – це найбільша помилка, додає Платон Даниленко, партнер юридичної фірми «Экспатпро». Хоча перевірити справжність документів можна самостійно. Якщо квартиру здає не власник, а інша особа за дорученням, то саму довіреність можна перевірити на rnb.nais.gov.ua. На сайті nd.dmsu.gov.ua – подивитися, чи не числиться паспорт людини загубленим або недійсним.

П’ять помилок орендаря

  • Не підписує договір оренди, домовляється з орендодавцем на словах.
  • Підписує договір оренди не з власником нерухомості.
  • Не уточнює умови розірвання договору, хто буде оплачувати дрібний ремонт (наприклад, поламався кран, пральна машинка, холодильник).
  • Перед заселенням не перевіряє справність побутової техніки, замків, кранів.
  • Не обумовлює розірвання договору в разі форс-мажору.

Що запитати у орендодавця і як скласти договір

Варто поцікавитися у орендодавця, здавалося житло раніше і чому з’їхали попередні орендарі – радить Платон Даниленко.

Дізнатися, чи є заборгованості по комуналці і як потрібно буде платити за рахунками: за показниками лічильників або за нормативами. Можна попросити останні квитанції, щоб подивитися, чи є заборгованість. Щоб борги не лягли на гаманець орендаря, в договорі потрібно прописати поточні показання лічильників. Варто запитати, чи можливо зареєструвати місце проживання в установленому законом порядку, та не зареєстровані за цією адресою юрособи.

«Обов’язково потрібно узгодити порядок розірвання договору і прописати обов’язок власника повідомити про припинення договору за тривалий термін до моменту, коли орендарі повинні фактично звільнити приміщення», – говорить юрист.

Якщо квартира має кілька власників, потрібно отримати згоду від кожного з них. Адже може виявитися, наприклад, що один з них вирішив передати житло в оренду, а інші взагалі про це нічого не знали, відзначає старший партнер адвокатського бюро «Дроздова і партнери» Михайло Гончаров.

Оставить комментарий