Смерть і хвороби із-за браку діагностики: працівники Львівської обласної лікарні б’ють на сполох

1

Науковий керівник Серцево-судинного центру комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна лікарня», доктор медичних наук, завідувач кафедри хірургії №2 Львівського національного університету ім. Данила Галицького, професор Ігор Кобза б’є тривогу: в обласній лікарні із-за неможливості діагностики помер чоловік.

Це сталося через те, що єдиний в обласній лікарні томограф, який був придбаний благодійним фондом в лізинг, вийшов з ладу – і вже місяць не працює, а комп’ютерний томограф і досі не придбали. Через це лікарі не можуть вчасно діагностувати небезпечні судинні захворювання. Наш кореспондент поспілкувався з Ігорем Кобзою з приводу проблем, які виникли у Львівській обласній лікарні, пише fttc.com.ua

Для чого потрібен ангіограф, що їм діагностують?

Ангіограф – це апарат, без якого неможливо точно встановити стан коронарних артерій, а через це і діагностувати ішемічну хворобу серця, яка є дуже поширеною в Україні. Є ще багато зон, які без цього апарату неможливо перевірити, наприклад, патологію хребтової артерії або патологію дрібних гілочок нижніх кінцівок. Ангіографія необхідна, щоб точно бачити, як лікувати хворих. Томограф потрібен для діагностики судин нирок. Ангіографія важлива і гінекології, якщо є якась кровотеча або пухлина. Є ряд операцій, які не можна проводити без ангіографа.

А це: всі види втручання на серці, аутотрансплантація нирки при аневризмах і аномаліях пайових судин нирки, симультанні операції пацієнтам з онкологічними захворюваннями з метатромботичными ураженнями магістральних судин і серця через пухлинний процес внутрішніх органів, одномоментні операції на сонних артеріях, серце і черевній аорті, дистальні стопного шунтування у пацієнтів діабет для збереження кінцівок і ряд інших важливих хірургічних втручань. Ангіографія – це не тільки діагностика. Ось, наприклад, на нижніх кінцівках, якщо є якесь звуження судин, то ми робимо розширення ангіопластикою. Тобто все відбувається без важкої операції, що добре, тому що наш контингент – це люди під 80 років.

Ви говорите, що у вас немає ангіографа вже місяць, як тоді ви працюєте?

Наприклад, зараз ми фактично лікуємо пацієнтів наосліп, з досвіду. Тобто робимо розрізи, щоб виявити потрібний соскуд. Добре, що ми досвідчені, але з-за відсутності ангіографа довше триває операція, і іноді ми робимо зайві розрізи. Допомагає кілька ультразвук, але це більше підходить для великих судин.

А як це впливає на хворих?

Буквально 2-3 дні тому хворий, який просив не згадувати його прізвища, надійшов до нас з коронарним синдромом і ураженням сонних артерій. Без діагностики ми не знаємо, з чого починати лікування. Якщо сонні артерії ми можемо обстежити ультразвуком, то обстеження коронарних артерій за допомогою ультразвуку неможливо зробити. І ось поки пацієнт чекав ангіографію – отримав інсульт. Ще одного пацієнта 10 травня привезли в наш корпус з урології. Він хворів на тромбоемболію легеневої артерії. Він помер.

Я разом з колегами займався реанімацією цього пацієнта, але, на жаль… А якщо б була своєчасна діагностика, може, було б по-іншому. Ось в наше відділення має надійти 4-річна дитина. У неї гіпертензія, її тиск не піддається корекції, у неї патологія однієї нирки. Дівчинка лежить в іншій дитячій лікарні. І ось на наступному тижні її привезуть до нас, а нам потрібно зробити ангіографію ниркових судин, щоб ми чітко знали, що робити. Дитину ми хочемо врятувати. Ми можемо їй допомогти, ми робимо подібні операції. Але потрібна ангіографія.

Скільки операцій робить Серцево-судинний центр обласної лікарні?

Наш судинний центр робить більше двох тисяч операцій на рік. Ми робимо такі унікальні операції, які навіть в Європі – рідкість. Але все потрібно діагностувати. Ні один з обласних центрів України навіть не наближається до нас за кількістю і складністю операцій. Наш центр ще й займається трансплантацією. Ось плануємо організувати конференцію з трансплантації печінки. Тобто ми хочемо працювати, розвиватися і допомагати людям. Традиційно в день ми проводимо по 20 операцій. І це тільки в судинному відділі. В серцевому – 3-4 операції, в трансплантаційної – десь дві. І в половині випадків потрібно робити ангіографію.

Але на сайті «Рrozorro» Львівський обласної лікарні оголошувала тендер на покупку двох ангіографів. Хіба не для вашого відділу?

У нас уже двадцять років у відділенні немає комп’ютерного томографа та ангіографа. Я постійно прагну, щоб ці апарати придбали. Бо як це так? У такому серйозному центрі немає де зробити діагностику. У нас був томограф, але він належав благодійному фонду, що є нонсенсом.ььВ минулому році на сайті «Рrozorro» дійсно була розміщена інформація, що Львівська обласна лікарня планує придбати два ангіографи. Ми дуже зраділи, що дочекалися. Але згодом я отримую інформацію, що один ангіограф поїде в Дрогобицьку лікарню, а інший – невідомо кому, але не нам. Це ж повний абсурд.

А що в Дрогобичі? Там теж є судинний відділ?

Я дуже поважаю лікарів з Дрогобича, вони молодці, тому що намагаються і щось роблять. Але назвіть хоча б одного судинного або серцевого хірурга, які б робили складні операції. Хіба такі там є? До мене вже звернувся головний лікар Дрогобицької лікарні, щоб я їх навчив, як працювати на ангіографі. Це абсурд. Ми повинні вчити їх, не маючи у себе потрібного апарату. Якщо в Дрогобичі навіть пацієнти, то щоб допомогти їм, повинен бути фахівець, який би разом з ангіографістом стежив за діагностикою і вказував на нюанси. Тому що якщо вони там будуть робити ангіографію без фахівця, її якість буде мінімальною.

Аби підготувати спеціаліста з ангіографії, скільки для цього потрібно часу?

Оставить комментарий