Лайфхак: як отримати землю під Києвом безкоштовно

5

За законом кожен українець може безкоштовно отримати земельну ділянку у тому куточку країни, де йому забажається. Ми записали дві історії киян, які спробували скористатися цим правом.

Одна з них — про молоду сім’ю, яка марно оббивала пороги держустанов, в підсумку — плюнула на все і просто купила землю під майбутній будинок. А друга історія доводить, що отримати землю в Київській області безкоштовно таки реально.

Як все повинно працювати

Земельний кодекс передбачає, що кожен громадянин України може безкоштовно отримати ділянку під сільське господарство, фермерство або садівництво, будівництво будинку, дачі або гаража.

Площа ділянки залежить від цілей, під які відводять. Наприклад, для садівництва виділяють не більше 2 га, для будинку — не більше 0,10 га в місті та 0,25 га в селі, під гараж — не більше 0,01 га.

Щоб їх отримати, достатньо знайти на кадастровій карті України вільний ділянку, подати заяву на його отримання в Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру і почекати місяць — рівно стільки часу є у чиновників для розгляду вашого питання.

Рада Кишка, півроку намагалася отримати ділянку (в Обухові, селах Нещарів і Перше Травня, 47 км від Києва)

Ідея

Ми з чоловіком жили в Обухові під Києвом, мали власну однокімнатну квартиру. Потім захотіли переїхати в приватний будинок і вирішили, що потрібно придбати землю для будівництва цього самого будинку. Помониторили ціни: земля коштувала від 500 доларів за сотку, і це ще вважалося недорого. Таких грошей ми не мали, тому вирішили скористатися тим, що пропонувала держава — отримати землю безкоштовно.

З чого почали

Це була осінь 2014 року. Перше, що ми зробили — переглянули вільні ділянки на карті в госгеокадастре по Київській області. Вибрали декілька, на наш погляд, придатних: в Обухові та сусідньому селі Перше Травня.

Головними критеріями при виборі ділянки були близькість до Києва та можливість дістатися до станцій метро на громадському транспорті, наявність супермаркету, нормальної дороги.

Нас цікавив саме Обухівський район, тому що траса в цьому напрямку зазвичай не завантажена

Ми зібрали всі документи, які вимагалися за законодавством, і пішли в обласне управління держкадастру. Здивувало, що там був лише один кабінет і величезна черга: виходить, люди знали, що є така можливість, і активно намагалися її використовувати.

Вистоявши чергу, ми почули, що потрібні ще якісь папірці. Наприклад, просили вказати прописку, хоча за законом це не важливо — землю можна взяти в будь-якому регіоні, незалежно від того, де ти прописаний. З кожним візитом в установу, а їх у нас було шість, ми дізнавалися про нові «вимоги».

Як-то зажадали принести роздруківку карти з Google Maps, а з Yandex.Maps, тому що на останніх нібито краще видно наш ділянку

При цьому по телефону назвати повний список документів і того, що там їм ще потрібно, відмовлялися. Говорили, мовляв, приходьте, подивимося на місці.

Труднощі

Було відчуття, що самі працівники держкадастру над нами сміються, заздалегідь знаючи, що у нас нічого не вийде. Ми чули багато дурних відмов і дивних умов: наприклад, якщо в цей рік землю вже отримав хтось з твоїх родичів, ти отримати свою ділянку вже не можеш. Хоча в законодавстві такого, звичайно ж, немає.

Кілька разів нам пропонували зробити «выкопирование з кадастру». Пояснити по-людськи, що це таке, ніхто не міг

Але за цю «послугу» брали 30 або 40 гривень: за те, що ти піднімешся з першого поверху на третій і жінка за комп’ютером щось для тебе зробить.

Перша наша спроба не увінчалася успіхом. Ми знайшли інший вільний ділянка в селі Нещарів і вирішили спробувати попрацювати з ним. Теж невдало. Коли ми показували витяги з кадастру, нам відповідали, що не знають, чи є у цієї ділянки власник, що у них немає даних. Обласний відділ перекидав на сільраду, ті — назад. Нам відкрито сказали, що в селі теж є люди, яким потрібна ця земля, і ми в списку очікування будемо двухсотыми — тобто, навряд чи щось отримаємо.

В результаті ділянку, який ми хотіли, забрав хтось інший.

Оставить комментарий