Кредити МВФ і дефолт: міфи і реальність

3

Зараз часто можна почути, і від експертів, і політиків, що якщо не буде кредитного траншу від МВФ, то в Україні станеться валютний криза. Навіть називають, точніше лякають курсом – від 40 до 50 грн/$.

Чи це Так? Наскільки реалістичні ці катастрофічні сценарії?

Давайте подивимося на цифри. Без емоцій і політичної риторики.

Почнемо з офіційних прогнозів Національного банку України.

За умови, що Україна отримає в 2018 році очікуваний кредитний транш від МВФ у сумі $1,9 млрд, а також пов’язане з ним фінансування від Світового банку – $600 млн від Європейського Союзу – також $600 млн, то золотовалютні резерви Нацбанку на початок 2019 року складуть $18,6 млрд.

Легко порахувати, що без кредитів МВФ, Світового банку та ЄС, золотовалютні резерви на початок 2019 року складуть $17,7 млрд. Що абсолютно не критично і ніякого додаткового тиску на курс гривні не зробить.

На 2019 рік Нацбанк не прогнозує взагалі ніяких кредитів від міжнародних фінансових організацій – ні МВФ, ні від Світового банку, ні від Євросоюзу. Що цілком реалістично. У цьому випадку золотовалютні резерви Нацбанку на початок 2020 року складуть $14,6 млрд. Гірше, але не критично. Це рівень резервів початку 2017 року.

Так що, виходячи з офіційних прогнозів Нацбанку, у разі припинення фінансування з боку МВФ та інших міжнародних фінансових організацій, дефолт Україні не загрожує.

Подивимося тепер офіційні прогнози МВФ.

Прогнози МВФ ще більш оптимістичні, ніж прогнози Нацбанку. При відсутності кредитування з їх боку і інших міжнародних фінансових організацій, золотовалютні резерви Нацбанку на початок 2019 року складуть $19,7 млрд (що на $1,6 млрд вище сьогоднішнього рівня $18,1 млрд), а на початок 2020 року – $15,2 млрд (див. Таблицю 2).

Виходить, що, виходячи з офіційних прогнозів Нацбанку і МВФ, дефолт Україні в найближчі 2 роки не загрожує. Навіть без кредитів від міжнародних фінансових організацій. Просто зменшаться золотовалютні резерви (див. Графік 1).

Що далі?

Оставить комментарий