Благовіщення: історія, традиції і прикмети свята

1

Щорічно 7 квітня всі православні відзначають одне з найважливіших свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія свята, традиції, що не можна робити.

Благовіщення — двонадесяте свято, він не переходить і святкується щорічно в один і той же самий день, 7 квітня. У 2018 році він випадає на Страсну суботу, останній день перед Великоднем.

Вважається, що в цей день Пресвятій Діві Марії явився Архангел Гавриїл із звісткою про те, що незабаром нею буде зроблений на світ Син Божий — Ісус Христос.

Історія свята

Благовіщення — велике свято для православного світу. Відзначають його з ІІІ століття. Як свідчить грецький переклад «благою вістю» називають саме Євангеліє. 7 квітня згадують пророцтво, що свідчить про народження Сина Божого. Свято є з’єднанням божественної волі і людської свободи.

Символів у свята 3: промінь світла, за якою спускався Святий Дух; прядка, біля якої сиділа Марія у момент явлення Архангела Гавриїла; пальмова гілка, що символізує піднесеність почуттів і думок.


Архангел Гавриїл приніс Марії звістку (фото: politeka.net)

Діва Марія була обіцяна Богу ще до свого народження. До 14 років вона жила при єрусалимському храмі. Оскільки в цьому віці юдейки виходять заміж, Марія повідомила, що дає обітницю зберегти цноту і присвятити своє життя Господу. Слуги не знали, як вчинити і молилися про те, щоб Господь підказав їм правильне рішення. З Біблії відомо, що дівчину заручили з 80-річним неодруженим праведним Йосипом.

Події Благовіщення описані в Євангелії від Луки.

«І ось ти в утробі зачнеш, і Сина породиш, і даси Йому ім’я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть Йому Господь Бог престол Давида, батька Його, і царюватиме над домом Якова вовіки, і Царству Його не буде кінця», — написано в Євангелії.

Важливо було не просто оповістити Марію про те, що їй випала доля стати «благословенною між жінками», але і отримати згоду стати учасницею порятунку людства.


Ікона Благовіщення Пресвятої Богородиці (фото: sobor-shop.ru)

Зображати події Благовіщення почали в V столітті і сьогодні це один з улюблених біблійних сюжетів малярів, скульпторів, художників.

Традиції і звичаї свята

Зі святом Благовіщення пов’язано безліч традицій. В цей день не можна працювати, шити і в’язати, забивати худобу, шумно веселитися.

У храмах 7 квітня прийнято піч та освячувати проскури. У давні часи В кожній сім’ї пекли проскури за кількістю членів сім’ї. Після освячення, вдома їх з’їдали натщесерце. Крихти від освячених проскур додавали в їжу домашнім тваринам і заважали з насінням, тоді і скотина буде здоровою і плідною, а врожай — багатим. Самі проскури володіють цілющими властивостями, подібні святій воді, вважали люди.


Просфиры на Благовіщення (фото: kakprosto.ru)

Раніше на Русі на Благовіщення випускали на вулицю домашніх тварин «слухати весну», а незаміжні дівчата водили біля храму хоровод, який називався «кривим танцем». Таким чином «звали» весну. Після церковної служби розпалювали багаття, закликали тепло, співали пісні.

Ще однією традицією вважали «випускання птахів». Для цього заздалегідь спеціально ловили будь-яких пернатих, в основному голубів або синиць і садили їх у клітини. На свято збиралися компаніями і випускали. Ці птахи були як би посланнями Господу від своїх визволителів, несли благі вісті.

Особливих правил харчування в свято нема. Але в 2018 році відзначають Благовіщення у Великий піст, а значить їжа повинна бути скоромною, без м’ясо-молочних страв. Єдине послаблення стосується риби.


Пісний стіл на Благовіщення 2018 (фото: slavikap.livejournal.com)

Оставить комментарий