Базовий дохід і смертна кара для клептократів: рецепти Шустера для України — Радіо Свобода

0

Він пропонує введення в Україні смертної кари «на час військового стану за фінансові злочини, збитки від яких загрожує державному бюджету воюючої країни». Мова йде про найбільш кричущі випадки злодійства і корупції.

У «Мистецькому Арсеналі» в Києві 1 червня популярний телеведучий і журналіст, колишній директор московського бюро «Радіо Свобода» Савік Шустер представив українцям свою першу книгу «Свобода слова проти страху і приниження. Соціальний експеримент у прямому ефірі і перша карта емоцій України». Савік прилетів у Київ після довгої відсутності в новому іміджі. Над своїм виданням він працював півтора року. Спочатку – в Україні та Італії, а потім – в Південній Індії і на Близькому Сході. Книга вийшла у видавництві «Брайт Букс». На цю роботу автора надихнула видання французького політолога Домініка Муаз «Геополітика емоцій», до якого Шустер написав передмову, розповідає Радіо Свобода.

У першій частині своєї книги журналіст розповідає історію своєї авторської телевізійної програми «Свобода слова», яка з 2005 року виходила на різних українських телеканалах, про події за її лаштунками, а також про свої стосунки з президентом України Петром Порошенком, лідером парламентської фракції «Батьківщина» Юлією Тимошенко, президентом Білорусі Олександром Лукашенком, вбитим російським опозиціонером Борисом Нємцовим, російським опозиційним політиком Михайлом Ходорковським і іншими українськими та європейськими політиками. Автор знайомить читачів зі своєю точкою зору на багато найважливіші політичні події в Україні та світі, свідком яких став. Відверто говорить про свої невдачі і визнає власні помилки.

Друга частина книги присвячена масштабного експерименту – дослідження масових емоцій в прямому ефірі, учасниками якого були не менше п’яти тисяч глядачів авторської програми Шустера. За підсумками цього дослідження створена перша карта емоцій України. Протягом 14 місяців Савік питав у гостей, які представляли майже всі регіони України, з якими почуттями вони залишають студію: почуттям страху, приниження або надії.

На презентації книги автор навів деякі дані проведеного дослідження. 63,7% українців, незважаючи на війну на сході країни, падіння рівня життя і втрату частини території, сподіваються на краще майбутнє. Більше 18% живуть у приниженні і близько 17% – у страху. Дослідження емоцій, як заявив Шустер, показало, що Україна сьогодні перебуває на межі виживання. Найнижчий рівень надії – у Дніпропетровській області. Київська – друга за рівнем надії. Четвертою за рівнем песимізму в країні телеведучий назвав «саму європейську» Львівську область. А самої «оптимістичній» – Хмельницьку область.

«Карта емоцій показує, що Україна розколота і необхідно приймати швидкі рішення. Головна проблема країни полягає в тому, що в абсолютній більшості регіонів люди почувають себе приниженими через умови, в яких вони живуть, із-за несправедливості, яку вони спостерігають щодня. І це потрібно негайно виправити. Тому потрібна соціальна революція, я б сказав – еволюція, але для неї немає часу», – сказав Савік Шустер.

Аналізуючи в тому числі соціологічні дані, журналіст розмірковує у своїй книзі, як можна об’єднати країну, і пропонує свої рецепти вирішення українських проблем. Одна з його ідей про необхідність введення Базового доходу для кожного українця, яке держава повинна виплачувати всім від самого народження і до смерті. Розмір Базового доходу – 3400 гривень, дві мінімальні зарплати (більше 130 доларів за нинішнім курсом). За словами Савіка, гарантована сума від держави стане важливим кроком у боротьбі з корупцією, оскільки не буде необхідності нараховувати різні суми виплати, і це дозволить скоротити апарат чиновників.

«Настає нова епоха життя, технології замінюють робочі місця, а що станеться в недалекому майбутньому? Може так виявитися, що через десять років робочий тиждень у нас буде, наприклад, 2 дні, працювати буде 15% населення. І в багатьох країнах говорять про необхідність Базового доходу», – зазначив Савік в ефірі каналу «112 Україна».

В своїй книзі В якості однієї з найбільш радикальних, але на погляд автора необхідних ідей він пропонує введення в Україні смертної кари «на час військового стану за фінансові злочини, збитки від яких загрожує державному бюджету воюючої країни». Мова йде про найбільш кричущі випадки злодійства і корупції. «Безумовно, такий вирок потрібно приводити у виконання тільки у разі ретельного та неупередженого розслідування, залізних доказів і публічного судового процесу. Але повірте, достатньо було б одного виконання покарання, і економічна ситуація в Україні почала стрімко поліпшуватися», – переконаний Шустер.

На презентацію книги прийшли політики, журналісти, друзі та найвідданіші глядачі. Фактично через тиск влади в 2017-му припинила виходити в український ефір ток-шоу Савіка «Шустер LIVE» і він змушений був покинути Україну. Головне питання, яке цікавило багатьох учасників презентації: чи з’явиться знову в українському телеефірі його програма? Через півроку в Україні офіційно стартує президентська кампанія, а фактично вона вже йде повним ходом, і на кожну подію багато дивляться через призму виборів. Сам Шустер каже, що президентські вибори його не цікавлять. В останні роки він зі своєю телевізійною командою намагався створити неолигархический канал, який би сприяв розвитку приватного бізнесу та середнього класу. Однак підприємці з середнього класу, які вважали найбільш активною частиною українського суспільства, і які могли б стати реальними акціонерами нового суспільного ТБ, проект не підтримали. За словами Савіка, ніяких пропозицій перед виборами, що стосуються виходу в ефір його ток-шоу та інформаційного співробітництва, він не приймає, оскільки впевнений: це рано чи пізно перетвориться на чергову пастку і без зміни політико-олігархічної еліти в Україні неможливі кардинальні зміни на ТБ.

Оставить комментарий